LABA 12 – II LIGA PODSUMOWANIE

Była to już 4 edycja II ligi. Tym razem przyjęliśmy do niej maksymalną ilość jaką zakładaliśmy czyli 26 osób. Wśród nich znalazło się 7 nowych badmintonistów: WILK Paulina, SZWEDO Tomasz, KALICKI Mirosław, LACH Sebastian, WILK Andrzej, KRAUZE Agnieszka, FASZYNKA Wojciech

Niestety ze względu na różne perypetie sklasyfikowanych zostało 24 zawodników. Cała zabawa trwała pół roku, dokładnie 26 tygodni, w czasie których udało się rozegrać 436 meczów.

Po 17 kolejkach nastąpił podział ligi na dwie dywizje. Już w tym czasie widoczna była przewaga pierwszej trójki nad reszką stawki. Jeśli chcielibyśmy poszukać w tabeli nowych labowiczów, to już w pierwszej 5 znaleźlibyśmy ich aż 3.

01

W ciągu kolejnych 9 tygodni udało się dokończyć rozgrywki w dywizjach i ostateczna tabela prezentuje się następująco:
02

KOMOR

W końcowej tabeli przewaga trzech pierwszych zawodników jeszcze bardziej się umocniła. Dość powiedzieć, że na lidera – Dominika Komora nikt przez całą ligę nie znalazł sposobu. Wszystkie 36 meczy wygrał ! I tylko w 5 spotkaniach stracił seta. (miało to miejsca w meczach z Pauliną Wilk, Mateuszem Blazy, Januszem Sochackim i dwukrotnie z Tomaszem Szwedo).

Bardzo ciekawa i zacięta była walka o drugie miejsce. Zarówno Paulina Wilk,

jak i Mateusz Blazy doznali tylko 3 porażki. Dwukrotnie każde z nich przegrało z Dominikiem i po razie w meczach bezpośrednich: w rundzie zasadniczej 2-1 wygrał Mateusz, za to po podziale na dywizje Paulina udanie się zrewanżowała, również wygrywając 2-1.

BLAZY

Dwu punktowa przewaga Pauliny wynikęła z  tego, że poza wcześniej wymienionymi meczami straciła ona tylko jeden set w meczu (a jakże!) z Tomaszem Szwedo. Natomiast Mateuszowi seta odebrali:  Sonnenberger Joachim, Grobner Łukasz i Sochacki Janusz.

Tuż za podium znalazł się wielokrotnie już wspominany Tomasz Szwedo, nasz nowy nabytek. W dodatku parabadmintonista, który bez kompleksów walczył z amatorami badmintona, najczęściej schodząc z kortu jako zwycięzca.

Ta tabela pokazuje ile setów każdy zawodnik spędził na korcie w meczach ligowcy i ile w tych meczach padło punktów.01

Jak widać dwóch zawodników: Aleksader Radwański i Łukasz Grobner w ciągu tej ligi rozegrali aż o 20 setów oficjalnych więcej niż Konrad Łuszcz. Choć to nie do końca prawda bo Konrad rozegrał jeszcze trzysetowy pojedynek z Agnieszką Krauze ale mecz został anulowany i nie ma go w oficjalnych statystykach

Wśród wszystkich 436 meczy wiele było zaciętych, ale aż 12 było takich w których to przewaga zaledwie 2 punktów decydowała o zwycięstwie w każdym z granych setów. Czyli niewiele brakło a wynik mógłby być zgoła odmienny. Tutaj wszystkie te mecze: 01

WYSZOGRODZKI

Jeśli już mowa o zaciętych spotkaniach, to trzeba wspomnieć o dwóch w których wyjątkowo dużo punktów było potrzebnych, by wyłonić zwycięzcę. I tak w pojedynku z 20 września pomiędzy Pauliną Wilk i Tomaszem Szwedo dopiero 125 punkt był decydujący [WILK P – SZEDO T 2-1 (21-19; 22-24; 21-18]. Jeszcze jeden punkt więcej, a więc dopiero 126 rozstrzygnął losy pojedynku Aleksandra Radwańskiego z Marcinem Wyszogrodzkim [WYSZORODZKI M – RADWAŃSKI A 2-1 (25-23;19-21;21-17)]

ŚWIDEREK

Był jeszcze jeden mecz w którym w jednym secie zawodnicy grali aż do 30 punktu. 3 stycznia 2018 Aleksander Radwański wygrał pierwszego seta z Magdaleną Serwaczak 15-13, a w drugim 30-28 (!). Zważywszy na to, że Magda swoje mecze rozgrywa do 15, to od stanu 14-14 rozegrali jeszcze 30 punktów… trzeba chyba mieć nerwy ze stali, żeby tyle razy mieć bronić lotkę setową…

Cała pierwsza trójka, a więc Dominik, Paulina i Mateusz znaleźli się w nowej II lidze… ale o tym później.

Gratulujemy wszystkim zawodnikom, którym udało się zakończyć ligę, niezależnie na jakim miejscu. Czasem ważniejsze o zajętego miejsca jest wylany pot i satysfakcja po rozegraniu dobrego meczu, seta, czy nawet po dobrej wymianie…